Protezy na implantach

dentysta bydgoszcz
Wernisaż Edgara Jerzego Pilla
27 października 2017
implanty toruń

Sztuczna szczęka w szklance to stereotypowy obrazek. Czy to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie?

Lek. stom. Katarzyna Sołtykiewicz:

Niestety jeszcze wielu pacjentów męczy się z taką protezą, gdyż jest to rozwiązanie mało komfortowe. Pacjenci często skarżą się, że drobinki jedzenia wchodzą im pod protezę, że przy mówieniu bądź śmiechu zdarza się, że proteza wypadnie, co jest dla nich bardzo wstydliwe.

Na czym polega podstawowy problem osób posiadających ruchome protezy zębowe?

Lek. stom. Katarzyna Sołtykiewicz:

Przede wszystkim na ich niestabilności. Tylko użytkownicy protez całkowitych, zwłaszcza dolnych zrozumieją w pełni ten problem. Kleje nie zawsze są rozwiązaniem, lub działają tylko częściowo.

Czy w takim razie istnieje jakiś inny sposób?

Lek. stom. Katarzyna Sołtykiewicz:

Tak. Rozwiązaniem jest umocowanie protezy na implantach. Jest to nowoczesna technologia, która zapewnia pacjentowi komfort użytkowania.

Co to są protezy na implantach?

Lek. stom. Katarzyna Sołtykiewicz:

To protezy mocowane do implantów za pomocą specjalnych zaczepów. Pacjent może samodzielnie wyjąć i wyczyścić protezę, ale podczas jedzenia i mówienia pozostaje ona bardzo stabilna. Do przymocowania protezy ruchomej lekarz wszczepia minimalnie dwa implanty w żuchwie i cztery implanty w szczęce. Następnie przy pomocy specjalnej belki lub łączników mocuje się protezę. Dla bardziej wymagających pacjentów można wykonać prace, które nie są Wyjmowane, czyli na stałe przymocowane do implantów za pomocą specjalnych śrub. Konstrukcje tego typu wymagają większej ilości implantów -co najmniej 4-6 implantów w żuchwie i 6-8 implantów w szczęce. Tego typu prace nie maja podniebienia i bardziej przypominają mosty porcelanowe niż protezy. Prace na implantach przywracają funkcję i estetykę naturalnego uzębienia, można znowu jeść, mówić i szeroko się uśmiechać bez obaw i stresu.

Czy takie rozwiązanie jest możliwe u każdego pacjenta?

Lek. stom. Katarzyna Sołtykiewicz:

Należy dodać że implanty mogą być wszczepiane praktycznie u każdego bez względu na wiek i schorzenia. Rozwój i nowoczesne technologie sprawiają, że większość z nas może być zakwalifikowana do wszczepów bez żadnych ograniczeń lub w specjalnych przypadkach przy zastosowaniu dodatkowych procedur medycznych. Dodatkowo obalamy mit, że parodontoza jest przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów. Po usunięciu chorych zębów i w razie konieczności, zastosowaniu odpowiedniego leczenia problem tej choroby przestaje istnieć, a implant może być wszczepiony.

implanty toruń

implanty toruń